Skip to main content

Jeżeli czytasz ten blog to wiesz już, jak niezdrowe jest siedzenie przy biurku wiele godzin dziennie. Wiesz już, że możesz zacząć pracować na stojąco i w ten sposób znacznie poprawić własne zdrowie oraz samopoczucie.

Co natomiast jeżeli stanie nadmiernie Cię męczy a siedzenie powoduje szybki ból kręgosłupa? W tym poście znajdziesz na to odpowiedź.

Przejdźmy od razu do szczegółów: pozycja wyprostowana podparta.

Nie jest to ani pozycja siedząca ani stojąca, tylko coś pomiędzy. Ma wiele cech wspólnych ze staniem – otwarte stawy biodrowe, postawa wyprostowana, podobnie jak i nogi. Gwarantuje jednak – tak jak pozycja siedząca – podparcie pośladków co w znacznym stopniu odciąża nogi.

Jeśli spędzasz codziennie 8 lub więcej godzin dziennie przed ekranem komputera to pozycja ta może stać się Twoją ulubioną.

Co potrzebujesz by przyjąć taką pozycję?

Bardzo dobrze sprawdzi się tu zwykły, solidny stołek barowy z czterema nogami i drewnianym siedziskiem. Nie potrzebujesz oparcia, gdyż będziesz taki stołek wykorzystywać głównie do opierania pośladków. Ważne jest, żeby stołek był na tyle stabilny albo znajdował się na antypoślizgowym podłożu, żeby nie przesuwał się do tyłu.

Jak prawidłowo zająć pozycję:

  • wyreguluj wysokość blatu na odpowiednią wysokość (zazwyczaj blat biurka należy obniżyć przy pracy z pozycji podpartej, gdyż obniżamy wysokość naszego ciała oraz rąk, które będą spoczywały na klawiaturze.
  • ustaw odpowiednio daleko stołek, żeby swobodnie się oprzeć i mieć wygodny dostęp do klawiatury i myszki zachowując przy tym kąt zgięcia łokci zbliżony do 90 stopni.

pozycja wyprostowana podparta - standidesk

Druga opcja: zrób samemu zaawansowany stołek ruchomy do podpierania

W internecie można znaleźć specjalne stołki do podpierania, które regulują się pod kątem dając nam więcej wygody i jeszcze bardziej ergonomiczną pozycję. Niestety rozwiązanie takie jest dość drogie i zazwyczaj dostępne w zagranicznych sklepach internetowych.

Nie mart sie jednak. Jest prosty sposób na zbudowanie własnego stołka ruchomego.

Jeżeli masz w kuchni hoker z okrągłą podstawą to wykorzystaj go, jeżeli nie masz to zaopatrz się w taki. Jest to bardzo dostępne rozwiązanie. Zwróć uwagę na siedzisko, żeby było proste lub zaokrąglone w dół. Tak jak poprzednio nie potrzebujesz oparcia.

Następnie, zaopatrz się w dysk fitness do ćwiczenia równowagi.

Jak zbudować ruchomy stołek do podparcia w pozycji wyprostowanej?

  • wyreguluj wysokość blatu na odpowiednią wysokość (zazwyczaj blat biurka należy obniżyć przy pracy z pozycji podpartej, gdyż obniżamy wysokość naszego ciała oraz rąk, które będą spoczywały na klawiaturze.
  • ustaw w odpowiedniej odległości dysk oraz nałóż na niego hoker (tą operację prawdopodobnie wykonasz kilka razy zanim nauczysz się dobierać odpowiednią odległość „na oko”).
  • zajmij wygodną pozycję z wyprostowanymi plecami i rękoma swobodnie opadającymi na klawiaturę i myszkę z łokciami zgiętymi pod kątem zbliżonym do 90 stopni.
  • chcąc wstać lub odejść od biurka pamiętaj o odstawieniu hokera. Hoker przewróci się, jeżeli go nie przytrzymasz i nie odstawisz na bok (to jedyna niedogodność tego rozwiązania).

Pozycja wyprostowana podparta - co to takiego i jak pomoże Ci przetrwać cały dzień w pracy przy komputerze? 7

Pozycja wyprostowana podparta - co to takiego i jak pomoże Ci przetrwać cały dzień w pracy przy komputerze? 8

Pozycja wyprostowana podparta - co to takiego i jak pomoże Ci przetrwać cały dzień w pracy przy komputerze? 9

 

Gratulacje. Właśnie nauczyłeś/aś się opierać w pozycji wyprostowanej. Taka pozycja jest znacznie lepsza dla Twojego zdrowia niż siedząca i znacząco może Cię wspomóc w wielogodzinnej pracy przy komputerze.

Daj znać w komentarzach czy udało Ci się zastosować opisane tutaj wskazówki w praktyce?

ps. Jeżeli potrzebujesz więcej technik na opieranie się w czasie pracy na stojąco to przeczytaj jeszcze ten post. Opisuję w nim technikę z wykorzystaniem piłki fitness.

Damian Bezak

Tu wkrótce pojawi się mój krótki opis...

2 komentarze

  • Mateusz pisze:

    Super, że ktoś już rozpracował ten temat 🙂
    Od długiego czasu mam problemy z kręgosłupem od siedzenia. Próbowałem pracy na stojąco jednak tu jest jeszcze gorzej, bo już po pół godziny zaczynają boleć mnie kolana 🙁
    Ostatnio zobaczyłem „stołek do podpierania” albo inaczej podporę do stania, którego używała kasjerka w jednym z supermarketów i zainteresowałem się tym tematem. Faktycznie takie podpory potrafią mieć absurdalne ceny. Myślałem też nad hokerem fryzjerskim z siedziskiem typu siodło, ale wygląda na to, że zwykły stołek barowy będzie najlepszy.

Leave a Reply