Skip to main content
0

Pozycja podparta: Klucz do zdrowia przy biurku

Dlaczego pozycja podparta jest lepsza od siedzenia?

Jeżeli czytasz ten blog, to już wiesz, jak niezdrowe jest siedzenie przy biurku przez wiele godzin dziennie. Długotrwałe siedzenie może prowadzić do bólu kręgosłupa i innych dolegliwości zdrowotnych. Pracowanie na stojąco może znacznie poprawić zdrowie i samopoczucie. Co jednak, jeśli stanie nadmiernie Cię męczy, a siedzenie powoduje szybki ból kręgosłupa? Odpowiedzią jest pozycja podparta.

Co to jest pozycja podparta?

 Wyprostowana pozycja podparta

Pozycja podparta nie jest ani pozycją siedzącą, ani stojącą, tylko czymś pomiędzy. Łączy w sobie zalety obu tych pozycji. Ma wiele cech wspólnych ze staniem: otwarte stawy biodrowe, wyprostowaną postawę oraz prostą pozycję nóg. Jednocześnie, podobnie jak pozycja siedząca, gwarantuje podparcie pośladków, co znacznie odciąża nogi.

Jeśli spędzasz codziennie 8 lub więcej godzin przed ekranem komputera, pozycja podparta może stać się Twoją ulubioną. Jak zatem przyjąć tę pozycję?

Jak przyjąć pozycję podpartą?

Potrzebne akcesoria

Do przyjęcia pozycji podpartej bardzo dobrze sprawdzi się solidny stołek barowy z czterema nogami i drewnianym siedziskiem. Nie potrzebujesz oparcia, ponieważ będziesz wykorzystywać stołek głównie do opierania pośladków. Ważne jest, aby stołek był stabilny albo znajdował się na antypoślizgowym podłożu, żeby nie przesuwał się do tyłu.

Kroki do przyjęcia pozycji podpartej

  1. Wyreguluj wysokość blatu: Zazwyczaj blat biurka należy obniżyć przy pracy z pozycji podpartej, gdyż obniżamy wysokość ciała oraz rąk, które będą spoczywały na klawiaturze.
  2. Ustaw odpowiednio stołek: Ustaw stołek tak, aby swobodnie się oprzeć i mieć wygodny dostęp do klawiatury i myszki, zachowując przy tym kąt zgięcia łokci zbliżony do 90 stopni.

Wyprostowana pozycja podparta

Zaawansowany stołek ruchomy do podpierania

Samodzielne wykonanie stołka ruchomego

W internecie można znaleźć specjalne stołki do podpierania, które regulują się pod kątem, dając więcej wygody i ergonomiczną pozycję. Niestety, takie rozwiązania są dość drogie i zazwyczaj dostępne w zagranicznych sklepach internetowych. Jest jednak prosty sposób na zbudowanie własnego stołka ruchomego.

Potrzebne materiały

Jeżeli masz w kuchni hoker z okrągłą podstawą, to możesz go wykorzystać. Jeśli nie masz, zaopatrz się w taki. Zwróć uwagę na siedzisko, aby było proste lub zaokrąglone w dół. Jak wcześniej, nie potrzebujesz oparcia. Następnie zaopatrz się w dysk fitness do ćwiczenia równowagi.

Budowa stołka ruchomego

  1. Wyreguluj wysokość blatu: Blat biurka należy obniżyć przy pracy z pozycji podpartej.
  2. Ustaw dysk i hoker: Ustaw w odpowiedniej odległości dysk oraz nałóż na niego hoker. Może to wymagać kilku prób, zanim nauczysz się dobierać odpowiednią odległość „na oko”.
  3. Zajmij wygodną pozycję: Ustaw się z wyprostowanymi plecami i rękoma swobodnie opadającymi na klawiaturę i myszkę, z łokciami zgiętymi pod kątem zbliżonym do 90 stopni.

 

 

 

Zalety pozycji podpartej

Zdrowie i wygoda

Gratulacje! Właśnie nauczyłeś się przyjmować pozycję podpartą. Ta pozycja jest znacznie lepsza dla Twojego zdrowia niż siedząca i może znacząco wspomóc Cię w wielogodzinnej pracy przy komputerze.

Pozycja podparta pomaga w utrzymaniu zdrowej postawy ciała, zmniejsza napięcie w dolnej części pleców oraz zmniejsza ryzyko dolegliwości związanych z długotrwałym siedzeniem. Dzięki niej możesz pracować bardziej efektywnie i komfortowo.

Możesz spróbować również stołka do siedzenia/stania z IKEA , jest elastyczne i ma spory zakres regulacji 🙂

Podsumowanie

Twoje zdrowie jest najważniejsze

Daj znać w komentarzach, czy udało Ci się zastosować opisane tutaj wskazówki w praktyce! Jeśli potrzebujesz więcej technik na opieranie się w czasie pracy na stojąco, przeczytaj nasz post o technikach z wykorzystaniem piłki fitness.

Wprowadzenie pozycji podpartej do codziennej rutyny pracy przy komputerze może zrewolucjonizować Twoje podejście do zdrowia i komfortu pracy. Spróbuj już dziś i zobacz różnicę!

 

Mamy nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie pomocny i inspirujący. Zachęcamy do dzielenia się swoimi doświadczeniami i pytaniami w komentarzach poniżej. Pamiętaj, że pozycja podparta to nie tylko sposób na pracę, ale również inwestycja w Twoje zdrowie i samopoczucie.

Daj znać w komenatrzu czy spróbowałeś i jakie masz odczucia 🙂

2 komentarze

  • Mateusz pisze:

    Super, że ktoś już rozpracował ten temat 🙂
    Od długiego czasu mam problemy z kręgosłupem od siedzenia. Próbowałem pracy na stojąco jednak tu jest jeszcze gorzej, bo już po pół godziny zaczynają boleć mnie kolana 🙁
    Ostatnio zobaczyłem „stołek do podpierania” albo inaczej podporę do stania, którego używała kasjerka w jednym z supermarketów i zainteresowałem się tym tematem. Faktycznie takie podpory potrafią mieć absurdalne ceny. Myślałem też nad hokerem fryzjerskim z siedziskiem typu siodło, ale wygląda na to, że zwykły stołek barowy będzie najlepszy.

Leave a Reply