Skip to main content

Zdrowsze i bardziej zaangażowane dzieci w szkole dzięki biurkom umożliwiającym naukę w pozycji stojącej. 

Nowe badania pokazują jak rozwiązać problem zaangażowania dzieci w klasie oraz problem otyłości.

Nowe badania przeprowadzone przez Texas A&M Health Science Center School of Public Health w Stanach Zjednoczonych na 300 uczniach od pierwszej do czwartej klasy podstawówki pokazują, że wyposażenie klas w biurka umożliwiające naukę na stojąco może mieć duży wpływ na skupienie i uwagę dzieci w czasie zajęć. Jak duży? W czasie trwania badań, czyli w okresie jednego roku szkolnego, dzieci, które mogły wstać z krzeseł i uczestniczyć w lekcji w pozycji stojącej zwiększyły średnio swoją uwagę i zaangażowanie o 12%. Daje to 7 minut dodatkowego skupienia na lekcji na każdą godzinę. Dzieci chętniej odpowiadały na pytania, podnosiły rękę czy uczestniczyły w aktywnych dyskusjach.

Zaangażowanie w czasie nauki w szkole jest uważane za kluczowy czynnik odpowiadający za odnoszenie przez uczniów sukcesów w nauce. Biurka do nauki na stojąco umożliwiają zwiększenie szans na ten sukces.

Co więcej. Biurka takie rozwiązują w dużym stopniu olbrzymi problem otyłości wśród dzieci. Badania przeprowadzone pod kątem otyłości oraz wykorzystania biurek do nauki w pozycji stojącej wykazały, że grupa dzieci mających możliwość uczyć się przy biurku na stojąco w trakcie lekcji spalała średnio 15% więcej kalorii oraz 25% kalorii w przypadku dzieci otyłych w porównaniu do rówieśników korzystających z tradycyjnych biurek.

Biurka do pracy czy nauki w pozycji stojącej to nie jest już tylko nowinka i trendy rozwiązanie dla trendy osób. Co raz więcej poważnych uczelni, instytucji oraz uczonych osób zaczyna zwracać uwagę na problem siedzącego trybu życia i fatalnych skutków jakie za sobą niesie. Te same osoby zaczynają przeprowadzać coraz to więcej badań nad stojącą i bardziej aktywną postawą w czasie wielu codziennych czynności. Co raz więcej dużych producentów mebli dodaje do swojej oferty biurka umożliwiające pracę czy naukę w pozycji stojącej.

Czy Ty robisz już coś w tym kierunku? Czy robisz coś dla siebie lub dla swoich dzieci? Czy zwracasz uwagę na to ile siedzisz w ciągu dnia? Ile siedzą Twoje dzieci w ciągu dnia? Czy masz świadomość, że większość Twoich problemów zdrowotnych może być związanych z nadmiernym siedzeniem?

Napisz proszę w komentarzach czy zwracasz w ogóle uwagę na problem siedzącego trybu życia oraz czy robisz coś w związku z tym?

Damian Bezak

Tu wkrótce pojawi się mój krótki opis...

Leave a Reply